Neden ElektrikCad:

        Tartışmamasız şu söylenebilir ki Bilgisayar Destekli Tasarım(CAD) alanında çok güzel programlar vardır.En yaygın olanı AutoCad programıdır. Cad programları tüm mühendislik dallarına hitap ediyor. Bu yüzden herhangi bir mühendis kendi alanındaki çizim ve tasarım işlerini onlarla yapabiliyor. Yalnız her alanı kapsadıklarından bazı işlevler daha kolay yapılabilecekken daha zor olabiliyor. Bu yüzden ya mesleklere göre özelleştirilmiş programlar kullanmak  yada CAD programlarına ilave yetenekler eklemek gerekiyor.
 
         ElektrikCad programı, bir elektrik mühendisi yada elektrik teknik adamının,  bir proje hazırlarken ihtiyaç duyduğu genel araçlara sahiptir. Bu  araçlar çizimi hantallıktan ve hamallıktan kurtarır. Ayrıca bir elektrik mühendisi ,tekniker yada teknisyeninin bir proje hazırlarken ihtiyaç duyduğu Cad ortamı araçları ve metotlarına da sahiptir. Yani neredeyse CAD programları ile yaptığınız elektrik tesisat çizimin aynısını, aynı yöntemleri kullanarak burada da yapabilirsiniz. Fakat ElektrikCad programında amaç CAD ortamı araçlarını ve yöntemlerini kullanarak çizim yapmak değildir. Öncelikle programın bize kolaylık sağlayan kendi araçlarını kullanarak çizim yapmak; bunların yetmediği yerde Cad ortamı araçlarını kullanmaktır.

         Pek çok cetvel ve şema kolayca hazırlanabilir. Hesaplar yapılabilir.

         Blok çağır Cad komutu ile priz sembolünü bulup ekranda konumunu ve açısını belirterek projeye yerleştirebileceğiniz gibi; Priz ElektrikCad aracı ile duvara yakın bir yere tek tıklamayla yerleştirebilirsiniz.    Priz sembolünü bulma, konumu ve  açısı program tarafından yapılacaktır. Hatları çekerken Cad ortamının pek çok komutunu-line,ofset,trim,extend,filled ve uygun layeri  seçme gibi - ElektrikCad sizin için kendisi yapacaktır.

     Çok kullanılan semboller programla birlikte hazır gelir, bunları yapmak için uğraşmazsınız, layerler, çizgi tipleri, çizgi kalınlıkları vb pek çoğu programda vardır yeri geldiğinde kendisi seçer.


    Tabi ki burada ElektrikCad programının bütün özelliklerini saymam mümkün değil.Yalnız şunu söyleyebilirim ki ElektrikCad ile tesisat çizimine alışırsanız başka programlarla  çizmek size zor gelecektir.

    ElektrikCad Programı Türkçe olup Cad ortamını bilenler tarafında 1-3 günde , bilmeyenler tarafından en fazla 2 hafta içersinde öğrenilebilir.